oLTi@NeT

Mirė Se Vini ne oLTi@NeT Froum
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
diar.zz
Administrator
Administrator
avatar

Male Numri i postimeve : 164
Age : 27
Vendii : Vushtrri
Registration date : 05/09/2008

MesazhTitulli: Kuriozitete   Sun Sep 07, 2008 9:42 am

Rrethė 175 milion njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.
Shtetet ku mė sė tepėrmi ka emigrant:

SHBA = 34,9 milion njerėz

Rusi = 13,2 milion njerėz

Gjermani = 7,3 milion njerėz

Ukrainė = 6,9 milion njerėz

Francė = 6,2 milion njerėz


--------------------------------------------------------------------------------Tė rinjėt finlandez mė tė aftėtit pėr lexim nė botė.

Simbas organizatės OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit. P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim

--------------------------------------------------------------------------------

Lapsi mė i shtrenjėt

Lapsi Diamond i bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me 5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit

--------------------------------------------------------------------------------

Ngrėnja e peshkut nė vitė pėr banor.

Islanda 93 kg banorė / vitė

Japonia 68 kg banorė / vitė

Spanja 39 kg banorė / vitė

Portugalia 37 kg banorė / vitė

Finland 33 kg banorė / vitė

Francė 27 kg banorė / vitė

Suedi 27 kg banorė / vitė

Greqi 24 kg banorė / vitė

BE 22 kg banorė / vitė

--------------------------------------------------------------------------------

Luani adaptoi viqin e antilopės

Nė Keni njė luanesh ka adaptuar pėr herė tė dytė pėr tu kujdesur pėr tė njė viq tė antilopės. Kėtė luanesh e kanė parė tė kujdesėt pėr viqin nė dhjetor. Dy javė mė vonė njė luan tjetėr e kishte ngrėn viqin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte marrė njė viq tjetėr pėr tu kujdesur por, kėsaj rradhe mbikqyrėsit e parqeve ia kanė marrė atė luaneshės.

--------------------------------------------------------------------------------

Zbulimet e Leonardo da Vinēi

Italiani Leonardo da Vinēi (1452-1519) njihet si ndėr zbuluesit mė tė mdhenjė. Ai zbuloj shumė makina dhe mjete tė cilat nuk janė ndėrtuar gjatė kohės kur ai ishte ende gjallė.- Ventillimin,

- Busollėn,

- Aeroplanin,

- Helokopterin,

- Instrumente mekanike muzikore

-Armėn shumė tytėshe,

- Skenėn rrutulluese

- Orėn me zile,

- Teshat zhytėse

- Gazė maskėn

- Gomėn shpėtuese

- Parashutėn

- Turbinėn me ujė

- Orėn

- Vinēin

- Tankun

- Syzet

- Makinėn me avullė

-Teleskopin

--------------------------------------------------------------------------------

Bubėrrecat kanė super lidhėshmėri.

Shoqėria mė e madhe e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700 km.

Simpas njė shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės. Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije nė atė kohė

--------------------------------------------------------------------------------

Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash

--------------------------------------------------------------------------------

Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..


--------------------------------------------------------------------------------

dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.


--------------------------------------------------------------------------------

grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken


--------------------------------------------------------------------------------

nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.


--------------------------------------------------------------------------------

flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur


--------------------------------------------------------------------------------

20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri

--------------------------------------------------------------------------------

Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..


--------------------------------------------------------------------------------

dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.


--------------------------------------------------------------------------------

grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken


--------------------------------------------------------------------------------

nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.


--------------------------------------------------------------------------------

flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur


--------------------------------------------------------------------------------

20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://olti-net.tk/
 
Kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
oLTi@NeT  :: Tool Box :: Bisedė e Lirė-
Kėrce tek: